Szkolenia old
Prowadzący
Profesor WILLIS C. MAPLES, OD, MS FAAO, FACBO, FCOVD
Doktor Optometrii (OD, SCO, Memphis, Tennessee). Specjalista optometrii pediatrycznej, optometrii behawioralnej oraz terapii widzenia. Profesor i twórca programu terapii widzenia na Northeastern State University, prowadził zajęcia z zakresu terapii widzenia, epidemiologii zeza /niedowidzenia, problemów z nauką związanych z widzeniem, rozwoju układu wzrokowego dziecka oraz podstawowej analizy danych optometrycznych. Przez 25 lat był kierownikiem wydziału terapii widzenia w Szpitalu WW Hastings Indian Hospital (Tahlequah, OK). Do jego szczególnych zainteresowań należą zez, niedowidzenie oraz problemy z nauką. Jest stypendystą American Academy of Optometry, College of Optometrists in Vision Development i Australasian College of Behavioural Optometry.
Aktywny członek College of Optometrists in Vision Development (COVD), organizacji certyfikującej w zakresie rehabilitacji wzrokowej w USA. Przez dwa lata pełnił funkcję przewodniczącego tej organizacji, dwukrotnie też pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Egzaminacyjnej i Certyfikacyjnej COVD.
Jest laureatem prestiżowych nagród AM Skeffington’a za publikacje naukowe oraz nagrody GN Getman’a za wkład w pracę w dziedzinie optometrii pediatrycznej
i optometrii rozwojowej. Został nagrodzony przez COVD za całokształt osiągnięć zawodowych.
Dr Maples jest autorem ponad 80 powszechnie cytowanych artykułów naukowych a jego Scopus h-index wynosi 10. Wielokrotnie prowadził wykłady w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Kanadzie, Australii / Nowej Zelandii, Chinach, Korei, Kolumbii, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, na Węgrzech i w Polsce. W latach 2006-2011 był redaktorem naczelnym Journal of Behavioral Optometry oraz autorem publikacji dla Fundacji Optometric Extension Program (OEP). Organizacja ta przyznała mu kolejną nagrodę za całokształt twórczości w służbie dla profesji.
Jest dożywotnim członkiem American Optometric Association i Mississippi Optometric Association. Posiada licencje stanowe w Oklahomie, Tennessee i Mississippi. Otrzymał także honorowe członkostwo w Południowokoreańskim Stowarzyszeniu Optometrycznym i Polskim Towarzystwie Optometrii i Optyki (PTOO).
Po kilku latach spędzonych na częściowej emeryturze (uczestnicząc w badaniach, pisaniu publikacji naukowych, wykładach w kraju i za granicą) otworzył praktykę z dr. Megan Sumrall-Lott w Bellevue Specialty Eye Clinic (styczeń 2016)
w Hattiesburg’u, MS.
Praktyka ta specjalizuje się w pracy diagnostyczno-terapeutycznej w zakresie zaburzeń widzenia obuocznego, rozwoju i rehabilitacji widzenia, pracy z pacjentami neurologicznymi. Praktykę najczęściej odwiedzają pacjenci
z zezem, niedowidzeniem, problemami okulomotorycznymi, problemami z akomodacją, trudnościami w nauce, zaburzeniami koncentracji i uwagi, z towarzyszącą nadpobudliwością, pacjenci ze spektrum autyzmu, z urazowym uszkodzeniem mózgu i po udarach.
W. C. Maples jest żonaty, ma trzy córki, 8 wnucząt i 2 prawnuków. W chwilach wolnych od optometrii lubi studiować Biblię, pracować w ogrodzie i podróżować.
Prof. UAM Dr hab. n. med. Anna Przekoracka – Krawczyk
Wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny w Pracowni Fizyki Widzenia, i Optometrii UAM (obecnie Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii), w Poznaniu oraz pracownik naukowy w Laboratorium Fizyki Widzenia i Neuronauki Centrum NanoBioMedycznego UAM w Poznaniu.
Jest autorem kilkudziesięciu szeroko cytowanych prac naukowych w tym większość o zasięgu międzynarodowym, a jej Scopus h-index wynosi 7, jest także współautorem rozdziału o układzie wzrokowym w podręczniku akademickim Biofizyka. Wyniki swoich badań prezentowała na licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach. Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki (PTOO); College of Optometrists in Vision Development (COVD); Komisji Etyki PTOO oraz Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki i Optometrii (ŚKAOiO)
Dr Katarzyna Przekoracka
Studia o specjalności Optyka i Optometria ukończyła na Universita Roma Tre w Rzymie (Włochy), gdzie uzyskała tytuł Bachelor in Optics and Optometry (BSc). Ukończyła także studia na kierunku Optometria na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskała tytuł magistra optometrii (MSc).
W roku 2019 ukończyła Podyplomowe Studium Metodologii Badań Naukowych na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, i uzyskała stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu (PhD);
Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła pracując jako optometrysta w gabinetach optometrycznych i kontaktologicznych w Rzymie. W latach 2013-2014 pracowała również jako wykładowca akademicki prowadząc zajęcia z zakresu aplikacji soczewek kontaktowych na Rome Tre Universita w Rzymie. Od roku 2020 prowadzi zajęcia z zakresu soczewek kontaktowych oraz optometrii pediatrycznej na UAM w Poznaniu na kierunku optometria.
W Centrum Terapii Wzroku Opto+ zajmuje się diagnostyką i terapią złożonych wad wzroku u dzieci i dorosłych. Sprawuje opiekę nad pacjentami z problemami takimi jak: wady refrakcji, niedowidzenie, zezy, zaburzenia akomodacyjno – wergencyjne, dysfunkcje okoruchowe, problemy wzrokowe w nauce i czytaniu, zaburzenia percepcji wzrokowej, czy deficyty wzrokowe u pacjentów neurologicznych.
Dr Luiza Maria Krasucka
Luiza Krasucka, ukończyła Podyplomowe Studium Metodologii Badań Naukowych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (2019) i uzyskała stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne (2022). Tematem rozprawy doktorskiej ,dotyczącej optometrii sportu, napisanej pod opieką Prof. dr hab. n. med. B. Miśkowiaka oraz Dr hab. n. med. Wojciecha Warchoła była:” Ocena wybranych parametrów układu wzrokowego piłkarzy nożnych w grupie wiekowej od 10 – 13 lat oraz wpływu przeprowadzonego treningu wzrokowo – motorycznego na wyniki testów sprawności piłkarskiej”. Dr L. Krasucka jest absolwentką Podyplomowego Studium Optometrii (UMP Poznań , 2011), studiów dziennych licencjackich na kierunku Optyka Okularowa (UAM Poznań, 2005), oraz studiów dziennych magisterskich na kierunku Fizyka Ogólna (UAM Poznań, 2003).
W latach 2005 – 2009 przebywała w Irlandii, gdzie uzyskała rozpoznanie kwalifikacji zawodowych na poziomie Dispensing Optician, zawodowo była związana z salonami sieciowymi Specsavers i Vision McNally. W przeszłości pracowała jako optometrysta współpracujący z siecią salonów Vision Express w Poznaniu oraz gabinetami kontaktologii Skorupski Optical. W latach 2015 – 2021 jako Konsultant ds. Edukacji w firnie Johnson & Johnson była współodpowiedzialna za przygotowanie i realizację programów szkoleniowych i konferencji dla optometrystów i okulistów z polski i zagranicy.
W latach 2020 -2022 przewodnicząca PTOO, zaangażowana w prace nad Ustawą o Niektórych Zawodach Medycznych przyjętą do wykazu prac rządu w styczniu 2022. Od 2014 koordynator i uczestnik wszystkich kursów za zakresu neurooptometrii i terapii widzenia z udziałem profesora Willisa Clem Maples’a i Wes’a De Rosier. W latach 2014 – 2015 ukończyła dwuletni akademicki kurs Terapii Widzenia organizowany przez Centrum Optyki i Optometrii Fundacji UAM w Poznaniu. Prowadzi prywatną praktykę optometrii i terapii widzenia w Łodzi, której pacjenci to głównie dzieci z zaburzeniami edukacyjnymi, dzieci i dorośli z zaburzeniami widzenia obuocznego oraz elitarni sportowcy.
Dr Paulina Pyżalska
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku psychologia oraz Podyplomowego Studium Optometrii i Podyplomowego Niestacjonarnego Studium Metodologii Badań Naukowych na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Na tej uczelni uzyskała stopień doktora nauk medycznych z zakresu biologii medycznej – kierunek optometria.
Ukończyła kurs terapii widzenia na UAM, a także wszystkie poziomy kursu Vision Therapy organizowanego przez PTOO, prowadzonego przez prof. W.C.Maples’a. Obecnie pracuje jako wykładowca w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii UAM oraz optometrysta (NO 11110) – dobierając korekcję okularową oraz soczewki kontaktowe, a także diagnozując zaburzenia widzenia obuocznego i prowadząc trening wzrokowy. Brała udział w rozwoju narzędzia do terapii zaburzeń widzenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Interesuje się rolą zaburzeń wzrokowych w specyficznych trudnościach w uczeniu się, a także sports vision. Od wielu lat prowadzi zajęcia z dziećmi jako instruktor rekreacji ruchowej.
Członek Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.
Dr Monika Wojtczak-Kwaśniewska
Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Biofizyka spec. Optyka okularowa, po których w roku 2012 uzyskała tytuł licencjata. W roku 2014 uzyskała tytuł magistra optometrii na tym samym uniwersytecie. Ukończyła 2-letni program stypendialny dla optometrystów organizowany przez firmę Alcon w Wielkiej Brytanii. Uczestniczka studium doktoranckiego w Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii na UAM w latach 2014-2020. W roku 2022 uzyskała stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne (w zakresie nauk o widzeniu) – tytuł rozprawy doktorskiej “Cortical sources of vergence eye movements”.
Wykładowca i pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, związana z Laboratorium Fizyki Widzenia i Optometrii, gdzie również realizowała swoją pracę doktorską dotyczącą neurofizjologii ruchów oczu. Wyniki swoich badań prezentowała na wielu konferencjach o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu optometrii.
Optometrysta i Terapeuta wzroku w Centrum Terapii Wzroku Opto+ w Poznaniu. W pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką i terapią wad wzroku u dzieci i dorosłych, takich jak wady refrakcji, niedowidzenie, zezy, zaburzenia akomodacyjno-wergencyjne, dysfunkcje okoruchowe, problemy wzrokowe w nauce i czytaniu, zaburzenia percepcji wzrokowej, czy deficyty wzrokowe u pacjentów neurologicznych, a także zajmuje się kontrolą progresji krótkowzroczności.
Jest autorką publikacji naukowych oraz popularno-naukowych z zakresu optometrii oraz neuronauki.
Mgr Dorota Maciaszek
Biolog eksperymentalny. Optometrysta i terapeuta wzrokowy. Specjalista nauk o widzeniu i manager projektów badawczo-rozwojowych. Ukończyła studia na kierunku Optometria (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), Biologia stosowana/ specjalizacja biologia eksperymentalna (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), oraz doktoranckie Podyplomowe Studium Metodologii Badań Naukowych jak również Studium Podyplomowe Optometrii na Uniwersytecie Medyczny im. Karola Marcinkowskiego
Zainteresowania badawcze skupia wokół zagadnienia wykorzystania nowych technologii w diagnostyce i rehabilitacji dzieci. Tytułem rozprawy doktorskiej jest – “Ocena skuteczności rehabilitacji wzroku przy zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości w grupie dzieci ze zdiagnozowanym niedowidzeniem anizometropowym”. Autorka książek i gry dla najmłodszych dzieci z zaburzeniami wzrokowymi. Założycielka Wydawnictwa Oculino. Specjalizuje się w diagnostyce i prowadzeniu postępowania w zaburzeniach widzenia obuocznego u dzieci i dorosłych. Prowadzi optometryczną terapię widzenia. Była wykładowcą na konferencjach branżowych, a także prelegentką na konferencjach krajowych i zagranicznych w tym na konferencji TEDx organizowanej przez Uniwersytet Medyczny w Poznaniu w 2021 roku. Współtworzy zespół badawczo-rozwojowy młodej medyczno-technologicznej firmy, której celem jest połączenie nauki o widzeniu i technologii.
Kurs Podstawowy:
Podstawy Optometrycznej Terapii Widzenia
Data: 2-3-4 września 2022,
Miejsce: OPTO+ CENTRUM TERAPII WZROKU, Jana Henryka Dąbrowskiego 353, 60-419 Poznań
Prowadzący:
Wykłady: Profesor WILLIS C. MAPLES, OD, MS FAAO, FACBO, FCOVD
Warsztaty: Dr L. M. Krasucka, Mgr D. Maciaszek, Dr K. Przekoracka, Dr P. Pyżalska, Dr M. Wojtczak - Kwaśniewska
Cel: Organizatorzy kursu przyjęli za cel aby każdy optometrysta po dowolnej szkole w Polsce, który chce poszerzyć zakres swoich usług optometrycznych wprowadzając terapię widzenia w podstawowym zakresie opanował umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne dla zaburzeń akomodacji, ruchów oczu i heteroforii. Uczestnik kursu dowie się jak przeprowadzić wywiad pomagający w ustaleniu natury problemu, rozróżnić typ zaburzenia z jakim ma do czynienia, samodzielnie dobrać i wykonać techniki diagnostyczne a także zaproponować i przeprowadzić procedury rehabilitacyjne mające na celu usprawnienie narządu wzroku pacjenta.
Zakres materiału: Zaburzenia akomodacji i ruchów oczu, heteroforie, metody diagnostyczne oraz terapeutyczne. Kurs nie będzie obejmował tematu zezów, niedowidzenia, oczopląsu, neurooptometrii. Zajęcia będą miały formę wykładów tłumaczonych na język polski oraz zajęć praktycznych w małych grupach, podczas których uczestnicy opanują procedury diagnostyki oraz rehabilitacji w obszarze danych zaburzeń. Część praktyczną poprowadzi pięć optometrystek z doświadczeniem akademickim i tytułem doktora lub w trakcie studiów doktoranckich. Wszystkie od co najmniej ośmiu lat na co dzień prowadzą optometryczną terapię widzenia. Tematyka ich rozpraw doktorskich dotyczyła rehabilitacji widzenia, widzenia obuocznego i tematów blisko spokrewnionych. Pod ich opieką zajęcia praktyczne odbywć będą się w małych max 12 osobowych grupach w języku polskim (bez tłumaczenia). Pozwoli to uczestnikom zrozumieć omawiane techniki diagnostyczne i terapeutyczne dla przedstawianych obszarów widzenia.
Koszt uczestnictwa dla członków PTOO*:
4500 zł, nie obejmuje zakwaterowania ani wyżywienia, dla osób spoza PTOO 5500 zł
*osób przyjętych do PTOO, przed ogłoszeniem informacji na temat kursów.
Kurs zaawansowany:
Podstawy neurooptometrii i analiza przypadków
9-10-11 września 2022,
Miejsce: OPTO+ CENTRUM TERAPII WZROKU, Jana Henryka Dąbrowskiego 353, 60-419 Poznań
Prowadzący:
Wykłady: PROFESOR WILLIS C. MAPLES, OD, MS FAAO, FACBO, FCOVD, PROFESOR ANNA PRZEKORACKA – KRAWCZYK
Cel: poszerzenie wiedzy z zakresu rehabilitacji wzroku dla optometrystów z co najmniej 5-cio letnim stażem, prowadzących w swojej praktyce optometryczną terapię wzroku od co najmniej 3 lat.
Zakres materiału: podstawowe przypadki zaburzeń widzenia u pacjentów neurologicznych, typy zaburzeń i diagnostyka funkcjonalna oraz kliniczna, statystyki występowania i rokowania, procedury funkcjonalne rehabilitacji u pacjentów neurologicznych, komunikacja z pacjentem neurologicznym, analiza przypadków pacjentów, których w codziennej praktyce w Hattiesburg/ Missisipi prowadzi profesor WC Maples. Ponadto profesor Anna Przekoracka - Krawczyk wyjaśni znaczenie technik obrazowych (OCT, VF, VEP) w zrozumieniu natury i rozległości problemu pacjenta neurologicznego, omówi współczesne techniki rehabilitacji wzrokowej, które choć nadal w fazie badawczo - rozwojowej będą stanowić przyszłość neurooptometrii.
Koszt uczestnictwa dla członków PTOO*:
4500 zł, nie obejmuje zakwaterowania ani wyżywienia, dla osób spoza PTOO 5500 zł
*osób przyjętych do PTOO, przed ogłoszeniem informacji na temat kursów.