Szanowni Państwo,
07 lipca 2023 otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia na pismo PTOO z, w którym zwróciliśmy się do Ministerstwa z prośbą o interpretację zapisów ustawy o niektórych zawodach medycznych (druk sejmu 3231, druk senatu 1016) w sprawie zatrudniania optometrystów w salonach optycznych, niebędących podmiotami leczniczymi.
Otrzymaliśmy od Państwa informacje, iż istnieje obawa, że w świetle nowych przepisów salony optyczne będą zmuszone do przekształcenia w podmioty lecznicze w celu zatrudnienia optometrysty lub ortoptysty.
We wcześniejszych komunikatach informowaliśmy Państwa, iż w ramach poprawek poselskich wprowadzono zapisy, że przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli pełnić swoje obowiązki:
- na podstawie umowy o pracę lub
- w ramach stosunku służbowego, lub
- na podstawie umowy cywilnoprawnej, lub
- w ramach wolontariatu – w zakładzie leczniczym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, jak również poza tym zakładem, lub
- jako przedsiębiorca będący podmiotem leczniczym, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, albo
- jako przedsiębiorca niebędący podmiotem leczniczym.
Dla zapewnienia pełnej jasności przepisów zwróciliśmy się o interpretację do Ministerstwa Zdrowia.W otrzymanej odpowiedzi czytamy m.in., że:
“(…) salon optyczny zamierzający podjąć współpracę z optometrystą na podstawie umowy o pracę, w ramach stosunku służbowego,na podstawie umowy cywilnoprawnej, lub w ramach wolontariatu, będzie mógł funkcjonować w ramach działalności gospodarczej zwykłej.“
W związku z tym należy podkreślić, że salony optyczne nie będą zmuszone do przekształcenia w podmioty lecznicze w celu dalszego zatrudniania optometrystów po wejściu w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych.
Pełna treść odpowiedzi zamieszczamy w załączniku.
Konrad Abramczuk
Sekretarz PTOO