W dniach 26–28 lipca odbyła się w Poznaniu, na Wydziale Fizyki UAM, konferencja „Optometria pediatryczna, krótkowzroczność i niedowidzenie”, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki (PTOO) oraz Pracownię Fizyki Widzenia i Optometrii UAM (PFWiO) w Poznaniu. W konferencji uczestniczyło ponad 200 specjalistów zajmujących się ochroną wzroku, głównie optometrystów i studentów optometrii, a wykłady prowadzili zaproszeni profesorowie ze Stanów Zjednoczonych, dr Willis C. Maples oraz dr Paul A. Harris.
Wiedza na temat metod badania dzieci oraz umiejętność badania podstawowych funkcji wzrokowych najmłodszych pacjentów jest istotną kompetencją optometrysty, która często bywa tylko sygnalizowana w programach studiów z zakresu optometrii w Polsce, albo wręcz jej brakuje. Dlatego konferencja stanowiła doskonałą możliwość dokształcania się w następujących tematach:
– optometria pediatryczna z elementami rozwoju układu rozwoju układu wzrokowego oraz badania pediatrycznego w optometrii,
– prowadzenie pacjentów z krótkowzrocznością,
– niedowidzenie: etiologia, badanie i terapia.
Wykłady prowadzili wybitni specjaliści z optometrii pediatrycznej: dr Willis C. Maples z Oklahoma College of Optometry oraz dr Paul A. Harris z Southern College of Optometry; ten pierwszy znany już polskim optometrystom z poprzednich wizyt w Polsce i szkoleń m.in. z zakresu terapii widzenia. Obaj profesorowie to doświadczeni w badaniu dzieci optometryści, a także uznani wykładowcy z zakresu ochrony zdrowia oczu, prowadzący kursy i szkolenia na całym świecie.Pierwszego i drugiego dnia konferencji wykładowcy zajęli się optometrią pediatryczną i metodami badania, by w sobotę po południu przejść do niedowidzenia, a w niedzielę do krótkowzroczności. Wykładowcy przedstawili też najnowsze badania dotyczące etiologii wad układu wzrokowego, które mogą znacząco zmienić sposób postępowania specjalistów z najmłodszymi pacjentami. Bardzo znaczącym uzupełnieniem wykładów były filmiki pokazujące badanie dzieci przez profesorów, używane testy i stosowane procedury. Profesorowie omawiali na bieżąco wyniki badań, wskazując, jak należy je interpretować.
Poza dzieleniem się swoją olbrzymią wiedzą, wykładowcy świetnie komunikowali się z salą i ze sobą, uzupełniając się nawzajem i czasem przedstawiając inny punkt widzenia na pokazywane przez drugiego metody badania.
Podczas tej trzydniowej konferencji uczestnicy zyskali naprawdę dużą dawkę konkretnej wiedzy, którą z pewnością będą mogli wykorzystać w codziennej praktyce. Na pewno też wieczorne spotkania wpłynęły na pogłębienie znajomości i wymianę doświadczeń wśród rosnącej grupy polskich optometrystów. W przyszłości PTOO planuje bowiem kolejne wydarzenia edukacyjne, dające polskim optometrystom możliwość dokształcania się z kompetencji wymaganych przez komisję akredytacyjną ECOO.
— informacja Optyka, zdjęcie: fotomasmedia.pl
Organizatorzy pragną podziękować za wsparcie sponsorom, czyli firmom Hoya Lens Poland, CooperVision Polska i MDT, a także wystawcom – firmom Alcon Polska, Essilor Polonia, Johnson & Johnson Vision Care, Medical Partner, Topcon Medical. Gazecie Optyka za patronat medialny.
Serdeczne podziękowania dla prof. Ryszarda Naskęckiego z Wydziału Fizyki UAM za wsparcie i ogólną pomoc, jak również udostępnienie sali konferencyjnej. Pani Elżbiecie Pęczkowskiej z biura PTOO oraz studentom z Koła Naukowego Optyki Okularowej i Optometrii UAM za pomoc w obsłudze konferencji.